
A KUTYÁD ÉLETE MÚLTHAT RAJTA: VÉDEKEZÉS A KULLANCSOK ELLEN
Hazánkban a leggyakrabban előforduló kullancsok által terjesztett kutyabetegség a babesiosis (babézia). A kezelés nélkül sokszor végzetes kimenetelű betegség okozója egy, a vörösvértestekben élősködő parazita.
A babéziózist a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) terjeszti, a kórokozó (Babesia canis) vérszíváskor jut a kutya szervezetébe.
Kullanccsal kedvencünk bárhol találkozhat, akár a kertben vagy a kutyafuttatóban is! Leggyakoribb előfordulási helye azonban az erdők, mezők, nedves élőhelyek, de manapság a paraziták szinte mindenütt felbukkanhatnak.

A babézia a kullancs rögzülése után 1-3 nappal fertőzi meg az állatot, a lappangási idő (amikor már a tünetek is jelentkeznek) általában 5-7 nap, de ennél hosszabb, akár 3 hét is lehet. A kórokozó a vörösvértestekben élősködik, majd annak szétesését okozza. A későbbiekben lépmegnagyobbodást, májproblémákat és a vérfestékvizelés vesét károsító hatása miatt veseelégtelenséget is kiválthat. Egyes esetekben az immunrendszer tévesen reagál, és a kóros vörösvértestek pusztítása mellett az egészségeseket is megtámadja, egy autoimmun reakció alakul ki, amelynek eredményeként a szervezet önmagát károsítja. Időben adott megfelelő és tartós kezeléssel még ezek a betegek is megmenthetők!
Tünetek: Heveny tünetek esetén a kutyák lázasak, étvágytalanok, bágyadtak lesznek, a vörösvértestek szétesése vérszegénységet és sárgaságot vált ki, majd kialakul a véres, barnás vizelet. A betegség vége felé a vizelet kávészínű lesz, a kutya besárgul. Kezelés nélkül a babéziózis az esetek többségében halálos, a kutyák vérszegénység és veseelégtelenség következtében a tünetek megjelenését követő 3-5 napon belül elpusztulhatnak. Sokszor a tünetek jelentkezésekor a kullancs már nincs is a kutyában.
Elhúzódó esetben nehezebb a diagnózis felállítása, hiszen azon kívül, hogy kedvencünk „más, mint szokott lenni”, étvágytalan, fokozatosan lesoványodik, a gazdi számára is észlelhető egyéb tünetek nem igazán vannak. Egyes esetekben láz sem mérhető, és a mikroszkópos vizsgálat is bizonytalan. Ilyenkor egyéb laboratóriumi vizsgálatokat is célszerű igénybe venni!

A diagnózis felállítását segíti a pontos kórelőzmény (volt-e kullancs a kutyában, használnak-e valamilyen kullancsirtót, változott-e a vizelet színe), a fent leírt tünetek, a mikroszkópos vizsgálat eredménye (akár a rendelőben elvégezhető, néhány csepp vér megfestése után mikroszkóppal vizsgálva láthatóvá válnak a kórokozók a vörösvértestekben), ill. részletes laboratóriumi vizsgálatok.
Gyógykezelés: Szerencsére az időben állatorvoshoz vitt kutya és a gyorsan diagnosztizált betegség jól gyógyítható a megfelelő, a babéziát rövid időn belül elpusztító gyógyszerrel. Súlyos, későn hozott vagy autoimmun kórképek esetén elhúzódó infúziós és egyéb gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A betegségen átesett kutya sajnos nem lesz védett a babéziózissal szemben, így a folyamatos kullancs elleni védelem elengedhetetlen!
Megelőzés: A betegség ellen védőoltás nincs, a kullancs csípés megelőzése a legfontosabb feladat. A sokszor télen is enyhe időjárás miatt már egész évben érdemes védekezni, különösen, ha gyakran járunk kedvencünkkel erdőn-mezőn. Szerencsére kullancs ellen több termékcsoport is rendelkezésünkre áll, legtöbbjük hatékonyan pusztítja/riasztja el a kórokozót.
SPOT ON készítmények: ezek bőrre csepegtethető oldatok, melyek 3-4 hétig hatékonyak kullancsok, bolhák, esetleg szúnyogok, atkák ellen is.
TABLETTÁK: ezeket a kutyának típustól függően havonta ill. 3 havonta kell beadni, és nagyon jó kullancs és bolha ellenes hatást érhetünk el velük.
NYAKÖRVEK: hatásuk tartós, akár 3-8 hónap is lehet, figyelni kell a megfelelő felhelyezésre.

Sajnos sokszor látjuk, hogy a különböző szupermarketekben vásárolt termékek (melyek persze lényegesen olcsóbbak), se bolha, se kullancs ellen nem védenek megfelelően.
Mit csináljunk, ha mégis kullancsot találunk kedvencünkben?
Érdemes minél előbb eltávolítani, addig se szívjon vért, amíg állatorvoshoz jutunk vele. A kullancs eltávolításával kapcsolatban rengeteg tévhit kering a köztudatban! Ne hallgassunk ezekre: NE kenjük be semmilyen olajjal, kenőccsel (mert fuldoklás közben idő előtt bekerülhet a kórokozó), és amennyiben összenyomjuk, szintén ez történhet.
A helyes eltávolítás: a megszívott kullancsot óvatosan megfogva tekerjük-húzzuk ki a kutya bőréből (mindegy milyen irányban tekerjük). A kisebb kullancsok eltávolítására a kullancs-eltávolító kanál alkalmas, mellyel a kullancsot kibillenthetjük a bőrből. A kullancs-csípés helyét minden esetben fertőtlenítő szerrel ecseteljük le!
Ha érdekesnek találtad ezt a cikket, olvasd el állatorvosunk előző – szintén létfontosságú írását is!ÍGY ELŐZHETED MEG A SZÍV- VAGY BŐRFÉRGESSÉG EMBERRE TERJEDÉSÉT!
Vissza