A menstruációs és klimakterikus (klimaxhoz kapcsolódó) panaszok, nőgyógyászati betegségek kezelésére egyre többen igényelnek hormonkészítmények helyett szelídebb, természetesebb gyógymódokat. Az alábbiakban olyan módszereket mutatunk, melyek viszonylag könnyen elérhetők és alkalmazhatók mindenki számára.
Csak nagyon kevés nőnek nincs soha problémája a menstruációs ciklusával, s ha ez el is kerülné, előbb-utóbb (manapság egyre gyakrabban!) Fehérfolyás vagy más kismedencei gyulladás keletkezik.
A normális ciklus egyénileg eltérő hosszúságú lehet: 23-33 nap között még teljesen rendben van, bár ezen intervallumon belül is lehet hónapról hónapra eltérés minden különösebb ok nélkül. A hormonrendszer rendkívül érzékeny “műszer”, a legkisebb eltérésre viszonylag gyors változásokkal reagál – a stressz, nagyobb öröm, bánat, megrázkódtatás, vagy akár egy kisebb megfázás, környezetváltozás, utazás, időjárási frontok is képesek kisebb-nagyobb mértékben felborítani a megszokott ritmust. Az ilyen esetek természetszerűleg nem igényelnek különösebb beavatkozást, jórészük rövid idő alatt spontán is rendeződik.
Ám léteznek olyan esetek is, ahol okvetlen szakember támaszára lehet szükség. Ha a menzesz például 23 napnál előbb vagy 33 napnál ritkábban jelentkezne több alkalommal is egymást követően, esetleg – terhességen kívül – érthetetlenül teljesen elmarad, ha túl hosszantartó (több mint 6-7 nap) és túl intenzív vagy 3 napnál rövidebb és nagyon gyenge a vérzés, illetve ha a ciklus közben többször is jelentkezik köztivérzés. Persze ezekben az esetekben is meg kell okvetlen próbálni a hormonterápia előtt még néhány természetes kezelési módot, az ok tisztázása azonban mégis orvos feladata.